Co to jest normobaria

Co to jest normobaria,

Tlenoterapia w komorze normobarycznej to nieinwazyjna, a zarazem zaawansowana metoda leczenia różnych chorób i urazów polegająca na oddychaniu czystym tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia (1500hPa).

Tlenoterapia polega na zwiększeniu w specjalnej komorze hiperbarycznej ciśnienia, a tym samym natlenieniu organizmu pacjenta. Badania naukowe dowodzą, że leczenie tlenem hiperbarycznym doprowadza do wielu pozytywnych przemian fizycznych, biochemicznych i fizjologicznych.

W normalnych warunkach w 1 litrze surowicy krwi rozpuszczonych jest 3ml tlenu. Oddychanie 100% tlenem w warunkach hiperbarycznych prowadzi do wzrostu ilości tlenu aż do około 50ml na 1l surowicy krwi. Ciśnienie wyższe niż atmosferyczne sprawia, że tlen przenika przez tkanki i pozbawia go barier fizjologicznych. Innymi słowy: tlen przenika tam, gdzie na co dzień nie ma szansy się przedostać i trafia na przykład do obszarów źle ukrwionych. Mogą to być miejsca po ciężkich kontuzjach, przeszczepach, poparzeniach, zakażeniach tkanek miękkich lub trudno gojących się ran.

Komora normobaryczna, w której osiągamy stan normobarii, czyli stan ciśnienia atmosferycznego najbardziej sprzyjający zdrowiu i długowieczności człowieka wynoszący około 1500hPa.


Dodatkowo regulowana jest zawartość tlenu, dwutlenku węgla i wodoru w powietrzu dla osiągnięcia lepszych rezultatów. Przebywanie w zwiększonym ciśnieniu:

  • zmniejsza stany zapalne,
  • przyśpiesza regeneracje i rozwój naczyń krwionośnych,
  • zmniejsza obrzęk uszkodzonych tkanek,
  • wzmacnia kości,
  • poprawia trawienie,
  • przyspiesza gojenie się ran,
  • zwiększa wydolność psychiczną i fizyczną organizmu oraz zdolności do zapamiętywania.

Komora sprawdza się w leczeniu rozmaitych schorzeń: udary, wylewy, zawały serca, stwardnienie rozsiane, niepłodność, problemy ze stawami i kręgami, astma, cukrzyca, borelioza i wiele innych.

Dla kogo jest

Normobaria